Universiteit Leiden

nl en
Studentenwebsite Neerlandistiek (MA)

Lezing | Studium Generale

Bubbels, polaristatie en nieuwe maatschappelijke breuklijnen

Datum
maandag 29 september 2025
Tijd
Bezoekadres
Lipsius
Cleveringaplaats 1
2311 BD Leiden
Zaal
019

Hoe houden we de samenleving bij elkaar in tijden van transitie?

In het huidige ‘Tijdperk van Chaos’ zijn er nieuwe maatschappelijke breuklijnen ontstaan. Theoretisch opgeleiden tegenover praktisch opgeleiden; Randstad versus platteland; mensen met migratieachtergrond versus ‘eigen volk eerst’; woke tegenover populisme; aangehaakten versus afgehaakten. 

Identiteiten zijn splijtzwammen geworden. Langs elkaar levende bubbels, tegenstanders in een cultuuroorlog. 'Wie denk je wel dat je bent?!’ is een vijandige uitroep van polarisatie geworden, en geen uitnodiging tot begrip en gesprek. Waarom is het tegenwoordig zo moeilijk van mening te verschillen en nieuwsgierigheid voor andersdenkenden op te brengen? Waarom sluiten we ons af voor andere perspectieven en ervaringen? Waarom voeren we debatten in zwart/wit en niet in grijstinten? Waarom wordt men gecanceld als men er een andere mening, een andere identiteit, op nahoudt? 

In deze lezing analyseert René Cuperus de nieuwe maatschappelijke breuklijnen en zoekt hij naar verbinding voorbij polarisatie.

Lees meer, aanmelden en livestreams

Deze website maakt gebruik van cookies.  Meer informatie.