Universiteit Leiden

nl en
Studentenwebsite Philosophy (MA) (60EC)

Bulgarije op een kruispunt: Radev, de EU-koers, Rusland en corruptie

Antoaneta Dimitrova schetst bij NU.nl, RTL Nieuws en NPO Radio 1 de politieke situatie in Bulgarije rond de opkomst van Rumen Radev. Zij plaatst zijn EU-koers tegen de achtergrond van structurele corruptieproblemen en groeiende geopolitieke spanningen met Rusland.

Bij NU.nl vertelt Antoaneta Dimitrova dat Rumen Radev niet goed te vergelijken is met Viktor Orbán, omdat hij volgens haar minder partijstructuur en bestuurlijke expertise achter zich heeft. ‘Orbán was kundig als jurist en had een sterke groep met adviseurs,’ zegt zij. Deze adviseurs waren volgens haar in staat om de Europese Unie effectief politiek en juridisch te benaderen. Bij Radev ontbreekt een vergelijkbare organisatie en ervaring binnen zijn jonge partij, al acht Dimitrova het mogelijk dat hij op kleinere schaal invloed kan uitoefenen, bijvoorbeeld in onderhandelingen rond Europese sancties tegen Russische personen.

Dimitrova stelt in gesprek met RTL Nieuws dat corruptie het belangrijkste thema was in de Bulgaarse verkiezingscampagne. Volgens haar draaide de campagne vooral om binnenlandse hervormingen, terwijl Rusland nauwelijks een rol speelde. Het debat richtte zich daarmee sterk op de aanpak van bestuurlijke problemen binnen Bulgarije. ‘Voor zover ik kan zien was Rusland geen belangrijk thema in de campagne,’ aldus Dimitrova. Corruptie blijft volgens haar een structureel probleem dat al jarenlang het vertrouwen in politieke instituties ondermijnt en het politieke debat sterk bepaalt.

Bij NPO Radio 1 zegt Dimitrova dat Radev niet kan worden gezien als een nieuwe Orbán, omdat hij minder politieke en intellectuele slagkracht heeft dan de Hongaarse premier. Zij plaatst zijn profiel in een bredere politieke context waarin nationalistische en soevereine ideeën een rol spelen, zonder dat dit zich vertaalt in een vergelijkbare machtspositie. Over zijn houding richting Rusland wijst zij erop dat Radev zich eerder heeft uitgesproken tegen Europese steun aan Oekraïne en tegen bepaalde EU-maatregelen, maar zich in de campagne niet expliciet pro-Russisch positioneerde. Tegelijk benadrukt Dimitrova dat zijn belofte om corruptie aan te pakken centraal staat, waarbij zij stelt dat corruptie niet kan worden bestreden zonder eerst de rechtsstaat te herstellen.

Lees meer op de website van NU.nl, NPO Radio 1 of RTL Nieuws

Deze website maakt gebruik van cookies.  Meer informatie.