Universiteit Leiden

nl en

Adam Lichtenheld ontvangt ‘ISA Distinguished Book Award 2026’

Onderzoeker Adam Lichtenheld heeft de 'ISA Distinguished Book Award' ontvangen voor het beste boek op het gebied van internationale politiek van etniciteit, nationalisme en migratie. De prijs werd uitgereikt door de International Studies Association (ISA).

Adam Lichtenheld met 'Guilt by Location'

In zijn boek 'Guilt by Location: Forced displacement and population sorting in civil wars', laat Lichtenheld zien dat bevolkingsverplaatsing in hedendaagse conflicten vaak een bewuste oorlogsstrategie is. Aan de hand van casussen uit meerdere landen en data van 166 burgeroorlogen, toont hij hoe verschillende vormen van verplaatsingsstrategieën ontstaan in uiteenlopende conflicttypen, en welke gevolgen dit heeft voor het begrijpen van en reageren op gedwongen migratie.

De jury van de prijs omschrijft zijn boek als vormgevend voor het vakgebied: ‘Het toont, met indrukwekkende conceptuele helderheid en gedegen bewijsvoering, hoe gewapende actoren verplaatsing gebruiken, niet alleen om gemeenschappen te verdrijven, maar om populaties te sorteren en loyaliteiten af te leiden via guilt by location. Lichtenheld slaat een brug tussen conflictstudies en onderzoek naar gedwongen migratie op een manier die zowel theoretisch vernieuwend als beleidsrelevant is.’ 

Lichtenheld reageert enthousiast op de toekenning van de prijs: ‘Ik voel me zeer vereerd om de award te ontvangen, en ik ben dankbaar aan ISA en de selectiecommissie. Het betekent veel om te zien dat de kernboodschap van het boek weerklank vindt, en ik hoop dat het bijdraagt aan lopende academische en beleidsmatige discussies over een groeiende uitdaging in mondiale aangelegenheden.’

In 2025 werd het boek tevens door de Conflict Research Society verkozen tot Book of the Year.

Deze website maakt gebruik van cookies.  Meer informatie.