Universiteit Leiden

nl en
Studentenwebsite Zoek en selecteer een opleiding
Je ziet nu alleen algemene informatie. Selecteer je opleiding of exchange-faculteit om ook informatie te zien over jouw faculteit en opleiding.

Lezing | Studium Generale

Religie en conflict in Afrika in de context van kolonisatie

Datum
maandag 19 oktober 2026
Tijd
Bezoekadres
Lipsius
Cleveringaplaats 1
2311 BD Leiden
Zaal
019
Closeup of a creative African man reading a bible with his workspace blurred in the background
Emmanuel Ikwuegbu via Unsplash

Graag hier aanmelden.

In deze lezing analyseert Gerrie ter Haar de relatie tussen religie en conflict in de context van sub-Sahara Afrika, aan de hand van de contextualisering van de christelijke religie in Afrika sinds de Europese kolonisering van het continent. Hierbij staat niet het concept God maar het begrip s/Spirit centraal, dat in de geschiedenis van Afrika van historisch belang is gebleken. In het bijzonder zal zij aandacht besteden aan de invloed van de zogeheten onafhankelijke kerken, waarin het traditioneel religieus wereldbeeld van Afrikaanse christenen het best tot uitdrukking komt.

Als religiewetenschapper besteedt zij ook kritische aandacht aan kwesties van terminologie, die doorgaans een eurocentrisch wereldbeeld vooropstellen. Deze analyse wordt geïllustreerd met een aantal aangrijpende verhalen uit de religieuze geschiedenis van Afrika in relatie tot conflicten voortkomend uit het structurele geweld in koloniale tijd. Racisme speelt hierbij nog altijd een belangrijke rol. Het belang van ‘religieuze genezing’ is in dit alles een belangrijk doch onderschat element in de relaties met westerse kerken.

Deze lezing is onderdeel van de serie Niet in Gods naam!?, een samenwerking van De Ekklesia Leiden en Studium Generale.

Deze website maakt gebruik van cookies.  Meer informatie.